Premier na Wołyniu. „Wbił w ziemię krzyż z dwóch patyków”

Premier Mateusz Morawiecki oddał cześć ofiarom rzezi wołyńskiej w położonej w Ukrainie nieistniejącej dziś wsi Ostrówki, której mieszkańcy zostali wymordowani przez oddziały UPA. – To absolutnie nie jest to, czego oczekują rodziny ofiar – mówi Wirtualnej Polsce ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.Morawiecki wybrała się do Ukrainy w piątek w związku z przypadającą na 11 lipca 80. rocznicę zbrodni.

„Oddałem hołd pamięci ofiarom rzezi wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy wymordowani zostali przez oddziały UPA” – napisał na Twitterze szef polskiego rządu.Prezes Rady Ministrów przyjechał do Ostrówek o świcie. Wraz z jednym z potomków polskich mieszkańców tej wsi i badaczem zbrodni wołyńskiej doktorem Leonem Popkiem wkopał drewniany krzyż w miejscu dawnego krzyża i pomodlił się przed nim.Wyjazd premiera w ostrych słowach na Twitterze skomentował ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski. „Tylko na tyle stać premiera Morawieckiego po 8 latach rządów? Krzyż z patyków ma być realizacją obietnic wyborczych z 2015 i 2019 r.? Gdzie są ekshumacje polskich chłopów? Gdzie są ich cmentarze oraz pomniki z imionami i nazwiskami?” – napisał.- Od 8 lat pan premier Morawiecki, wcześniej wicepremier, obiecywał, że ekshumuje ofiary i będą cmentarze, gdzie każda z nich będzie miała tabliczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem – mówi ks. Isakowicz-Zaleski w rozmowie z WP. – Przez 8 lat nic się w tej sprawie nie stało. Natomiast dzisiaj pan premier był łaskaw zrobić krzyż z dwóch patyków, które wiadomo, że na drugi dzień zostaną usunięte i wbić go w ziemię. To absolutnie nie jest to, czego oczekują rodziny ofiar – dodaje.Duchowny podkreśla, że wieloletnich zaniechań w tej sprawie nie da się tłumaczyć tylko trwającą w Ukrainie wojną. Jak podkreśla, w Ukrainie, mimo toczącego się konfliktu zbrojnego, „odbywają się ekshumacje żołnierzy niemieckich i oficerów NKWD”.

– Jeżeli można Niemców i Sowietów ekshumować, to można też Polaków. W tej chwili sytuacja jest absolutnie patowa. Mówi się, że będzie przełom, a przełomu nie ma – uważa rozmówca WP.

„Grzech zaniechania”

– Obecna władza to lekceważy, bo to byli chłopi. Nie przywiązują do tego wagi – ocenia ks. Isakowicz-Zaleski. – Cała narracja wokół Wołynia, to tak zwany „grzech zaniechania”. To nie tylko i wyłącznie wina obecnego obozu władzy. Było 30 parę lat na to, żeby rozpocząć ekshumacje i budować cmentarze – dodaje w rozmowie z WP.

Jako przykład udanych działań podaje cmentarz rozstrzelanych przez Sowietów polskich oficerów w Charkowie.- Jeżeli można to było zrobić w odległym Charkowie, znajdującym się blisko granicy z Rosją w latach 90., to dlaczego nie można tego zrobić tuż za Polską granicą, w Ostrówkach, tam, gdzie pojechał premier Morawiecki. To kilka kilometrów za Bugiem – pyta duchowny.

Obchody rzezi wołyńskiej w Warszawie. „Będę stał przed katedrą”

Główne obchody kościelne 80. rocznicy rzezi wołyńskiej odbędą się w piątek w Warszawie. O godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się liturgia słowa, podczas której zostanie podpisane wspólne oświadczenie „Przebaczenie i pojednanie”.

Ks. Isakowicz-Zaleski poinformował wcześniej, że nie przyjął zaproszenia na uroczystości. – Ja będę stał przed katedrą z transparentem, upominając się o prawdę i pochówek ofiar ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – powiedział w rozmowie z PAP.

źródło: wp.pl