Plaga L4 w Polsce. W firmach nowe stanowisko pracy

Polacy chętnie korzystają z L4. To duży problem dla pracodawców, którzy i bez tego borykają się z brakiem rąk do pracy. W walce z nadużyciami ma pomóc menedżer ds. zarządzania absencją chorobową, który analizuje częstotliwości korzystania ze zwolnień.Jak informuje „Rzeczpospolita”, nie jest tajemnicą, że mamy w Polsce do czynienia z prawdziwą plaą zwolnień lekarskich. Dziennik dotarł do danych ZUS o liczbie zaświadczeń lekarskich (z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem czy innym członkiem rodziny) wystawionych od stycznia do maja 2023 r. W tym czasie było ich łącznie 12 mln i opiewały na 124,7 mln dni. To więcej w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Wzrost widać zarówno w liczbie dni absencji chorobowej – o 3,8 proc., jak i liczby zaświadczeń lekarskich – o 7,9 proc. – informuje dziennik.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich powodów cały czas należy szukać w stopniowym powrocie do normalności po pandemii.

– Co prawda, w 2022 r. jej oddziaływanie było już mniejsze, ale nadal odczuwalne. Konsekwencją tego było jednak częste wykonywanie pracy z domu, co ograniczało rozprzestrzenianie się m.in. infekcji. Część osób wykonujących swe obowiązki na odległość przy drobnych dolegliwościach nie brała zwolnienia. Rok 2023 oznaczał w wielu firmach powrót do biur, przynajmniej w systemie hybrydowym. W dodatku wzrosła liczba interakcji społecznych i powstały lepsze warunki do rozprzestrzeniania się chorób – tłumaczy ekspert na łamach „Rzeczpospolitej”. Dziennik podkreśla, że częsta nieobecność pracowników to duży problem dla firm, które próbują radzić sobie z nim na własną rękę, powołując np. menedżera ds. zarządzania absencją chorobową. Zdaniem ekspertów ich obecność w firmach świadczy o skali problemu.

Menadżer od zwolnień lekarskich. Oto jego obowiązki

Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej, wskazuje, że do jego obowiązków należą m.in.: analiza częstotliwości korzystania ze zwolnień, kształtowanie polityki kończenia współpracy z osobami trwale przebywającymi na L4 czy raportowanie wyników dotyczących nieobecności przełożonym wyższego szczebla oraz zarządowi – czytamy w dzienniku. Zdaniem ekspertów, menedżerowie dobrze sprawdzą się u większych pracodawców, zatrudniających dużą liczbę pracowników i pracownic.

źródło:money.pl