Otwarto Centrum Badań Mózgu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zbadają tu chorych i zdrowych

Do znalezienia bardziej skutecznych sposobów leczenia chorób neurologicznych ma się przyczynić otwarte we wtorek w Krakowie Centrum Badań Mózgu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach projektów naukowych jednostka będzie prowadzić badania na osobach chorych i zdrowych.

Jednostka zainaugurowała swoją działalność w symbolicznym czasie – w Europejskim Tygodniu Mózgu
Według wstępnych szacunków, miesięcznie centrum będzie badać co najmniej kilkudziesięciu pacjentów
To miejsce ma się przyczynić do znalezienia lepszych sposobów diagnozy i leczenia, zwłaszcza chorób neurologicznych
Powstało Centrum Badań Mózgu UJ

– To ośrodek badawczy, nie leczniczy. Przy czym oczywiście planujemy prowadzić badania na pacjentach – zainteresowanych, zakwalifikowanych. Ale i na osobach zdrowych – powiedział PAP dyrektor Centrum Badań Mózgu prof. Michał Wierzchoń.

Według wstępnych szacunków, miesięcznie centrum będzie badać co najmniej kilkudziesięciu pacjentów.

To miejsce ma się przyczynić do znalezienia lepszych sposobów diagnozy i leczenia, zwłaszcza chorób neurologicznych, w tym związanych z neurodegeneracją. – Chodzi np. o chorobę Alzheimera, częstą w kontekście starzenia się społeczeństwa – zauważył naukowiec.

Nowe Centrum znajduje się w starym budynku Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika 50. Przy ul. Botanicznej 3, w tzw. domku Piltza, ulokowane zostały zaś pomieszczenia biurowe tej jednostki.
Najnowszy skaner do badań naukowych

Przy ul. Kopernika 50 powstało stanowisko rezonansu magnetycznego, w którym zainstalowano najnowszy skaner przeznaczony do badań naukowych ośrodkowego układu nerwowego.

Zakupiony za kwotę ponad 10 mln zł aparat – 3-teslowy Prisma firmy Siemens – stosowany jest, jak podał Uniwersytet Jagielloński, w najlepszych centrach naukowych na świecie. Sprzęt umożliwia wiele różnorodnych badań, w tym takie, dzięki którym naukowcy mogą podejrzeć, jak dokładnie działa mózg wykonując różne czynności.

– Zakres naszych badań będzie bardzo szeroki – powiedział dyrektor jednostki.

Centrum Badań Mózgu jest międzywydziałową jednostką organizacyjną trzech Wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Lekarskiego Collegium Medicum, Filozoficznego oraz Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Otwarcie placówki wiąże się z utworzeniem sześciu nowych etatów. W przyszłości centrum chciałoby zatrudnić jeszcze więcej osób – naukowców i techników obsługujących specjalistycznych sprzęt.

źródło: rynek zdrowia.pl