Oficjalne wyniki wyborów we Włoszech. Podział mandatów

235 miejsc w 400-osobowej Izbie Deputowanych i 112 mandatów w 200-osobowym Senacie otrzymał blok włoskiej centroprawicy w niedzielnych wyborach parlamentarnych – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych po przeliczeniu wszystkich głosów. Oznacza to samodzielną większość dla przyszłego rządu, na czele którego ma stanąć Giorgia Meloni.

Wyniki opublikowane przez włoski resort wskazują, że blok centroprawicowy będzie mógł bez problemów powołać nową radę ministrów. Na jej czele ma stanąć przewodnicząca partii Bracia Włosi Giorgia Meloni. W skład tej koalicji wejdą Liga Matteo Salviniego oraz Forza Italia Silvio Berlusconiego, a także mniejsze ugrupowania.
W Izbie Deputowanych centrolewica będzie miała 80 mandatów, a Ruch Pięciu Gwiazd 51. W Senacie centrolewicy przyznano 39 mandatów, a Ruchowi Pięciu Gwiazd – 28.

To były pierwsze wybory do parlamentu, odkąd jego skład został zmniejszony na mocy zmian w konstytucji. Wcześniej w Izbie Deputowanych zasiadało 630 parlamentarzystów, a w Senacie 315.
Wybory parlamentarne we Włoszech. Giorgia Meloni stanie na czele rządu

„I co nas teraz czeka? Kryzys skierował kraj na prawo, przedłuża się era populizmu i potwierdza się to, że odpowiedzialne rządzenie nie opłaca się z wyborczego punktu widzenia, bo ma wydźwięk kasty” – stwierdza rzymska lewicowa gazeta „La Reppublica”.
Na pierwszej stronie publikuje duże zdjęcie triumfatorki wyborów wraz z podpisem „Meloni bierze Włochy”. Dziennik odnotowuje, że nigdy wcześniej w historii Republiki frekwencja nie była tak niska; wyniosła około 64 proc.

Z kolei „Corriere della Sera” przypomina drogę, jaką przeszło jej ugrupowanie: w poprzednich wyborach w 2018 roku otrzymało 4,3 procent głosów. W niedzielę – sześć razy więcej. Z kolei Liga Matteo Salviniego, która dwa i pół roku temu miała 30-procentowe poparcie w sondażach, otrzymała teraz mniej niż 10 procent głosów – odnotowuje mediolański dziennik.

źródło: interia.pl