Obowiązek noszenia maseczek może zostać zniesiony w niektórych regionach Polski

Obowiązek noszenia maseczek być może zostanie poluzowany, ale tylko w części Polski – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i dodał, że model wyłączający pewne regiony z tego obowiązku być może zostanie zaproponowany w ciągu 1-2 tygodni.

Od 16 kwietnia 2020 r. obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej za pomocą m.in. maseczek ochronnych. 14 maja 2020 r. podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski został zapytany, czy w związku z częstymi przypadkami nieprzestrzegania tego nakazu resort rozważa zmiany prawne w tym zakresie. Wiceminister powiedział, że MZ podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie.

„Noszenie maseczek zabezpiecza przede wszystkim osoby z kontaktu: nie mnie, jako tego, który ma maseczkę, tylko osoby, które mogę zakazić. Nie zmieniamy swojego stanowiska, będziemy to kontrolować” – powiedział Gadomski.

Obowiązek noszenia maseczek: być może w części Polski zostanie poluzowany za 1-2 tygodnie

Sławomir Gadomski zaznaczył także, że „są regiony w Polsce, w których być może jesteśmy w stanie poluzować w pewnym sensie te obowiązki”.

Zwrócił też uwagę, że z 265 przypadków zakażeń zanotowanych w czwartek rano [14 maja 2020 r. – przyp. red.] aż 209 dotyczyło woj. śląskiego, a kilkanaście dolnośląskiego i małopolskiego.

Poinformował również, że prowadzona jest analiza współczynnika zakażalności i gęstości zaludnienia w poszczególnych regionach.

„Myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych” – powiedział wiceminister Gadomski.

źródło: pulsmedycyny.pl