MSZ potwierdza. Usługi konsularne dla Ukraińców wstrzymane

„Wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą” – poinformował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Potwierdził jednocześnie, że usługi konsularne dla Ukraińców w wieku poborowym za granicą zostały wstrzymane. Od tygodni spekulowano, że Kijów poprzez wstrzymanie usług konsularnych będzie chciał zmusić mężczyzn do powrotu do kraju. 11 kwietnia ukraiński parlament przyjął kontrowersyjną ustawę o mobilizacji, która zakłada m.in., że usługi konsularne za granicą będą ograniczone dla osób uchylających się od poboru.

„Ochrona praw i interesów obywateli Ukrainy za granicą zawsze była i pozostaje priorytetem MSZ. Jednocześnie, w obliczu agresji Rosji na pełną skalę, głównym priorytetem jest ochrona naszej Ojczyzny przed zagładą. Jak to wygląda teraz: człowiek w wieku poborowym wyjechał za granicę, pokazał swojemu państwu, że nie zależy mu na jego przetrwaniu, a potem przyjeżdża i chce korzystać z usług tego państwa. To nie działa w ten sposób. Nasz kraj jest w stanie wojny” – napisał Dmytro Kułeba na platformie X. „Jeśli ktoś wierzy, że choć ktoś walczy daleko na froncie i ryzykuje życie dla tego państwa, to ktoś inny przebywa za granicą i korzysta z usług tego państwa, to tak nie jest. Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec Ojczyzny. Dlatego wczoraj zarządziłem podjęcie działań mających na celu przywrócenie uczciwych postaw wobec mężczyzn w wieku poborowym na Ukrainie i za granicą. To będzie sprawiedliwe” – poinformował szef ukraińskiego MSZ.

Wcześniej publiczny ukraiński nadawca Suspilne poinformował, że konsulaty Ukrainy w Polsce tymczasowo zawiesiły działalność konsularną dla obywateli Ukrainy w wieku poborowym.Kułeba dodał, że wkrótce Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże dalsze instrukcje dotyczące „procedury uzyskiwania usług konsularnych w zagranicznych misjach dyplomatycznych”.

źródło: wp.pl