Minister Szumowski o wirusie z Wuhan: nasza służba zdrowia jest gotowa

Nasze państwo i służba zdrowia są gotowe na ewentualne pojawienie się koronawirusa z Wuhan – powiedział w niedzielę (2 lutego) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wymienił, że w gotowości są wojewódzkie stacje sanitarne, oddziały i szpitale zakaźne, ratownictwo medyczne i służby sanitarne.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej w KPRM minister zdrowia Łukasz Szumowski mówiąc o koronawirusie z Wuhan zapewnił: – W tej chwili pomimo że tej epidemii w Polsce jeszcze nie ma, państwo polskie osiągnęło taki etap, że mamy uruchomione dwa referencyjne laboratoria, w pełni mogące diagnozować obecność bądź brak wirusa.

– Państwo polskie, polska służba zdrowia są w tej chwili gotowe na ewentualne pojawienie się wirusa – powiedział.

I wymienił: – Mamy w zanadrzu wojewódzkie stacje sanitarne, mamy w gotowości oddziały zakaźne oraz szpitale zakaźne, mamy w gotowości ratownictwo medyczne i mamy w gotowości – co najważniejsze – służby sanitarne.

– Czy ten wirus pojawi się w Polsce czy nie – a jestem przekonany, że prędzej czy później on się pojawi – to już nic nie zmieni w naszym trybie postępowania. Jesteśmy już naprawdę gotowi. Możemy go diagnozować w Polsce – ocenił.

Wyjaśnił, że dla tych 30 Polaków, którzy wracają z Wuhan, jest przygotowany oddzielny budynek szpitalny. – Są oni w pełni zabezpieczeni, będą mieli wykonane badania, które potwierdzą bądź wykluczą obecność wirusa. To bardzo sprawne i bardzo szybkie osiągnięcie tego stanu gotowości – zapewnił.

źródło: PAP