Mają coraz większy problem z Ukraińcami. Liczby zdziwiły władze

W ostatnim czasie w Norwegii gwałtownie wzrosła liczba uchodźców przybywających z Ukrainy. Podobnie wysoki poziom migracji odnotowano jedynie tuż po wybuchu wojny. Sytuacja stawia coraz większe wyzwania zarówno przed władzą w Oslo, jak i przed lokalnymi samorządami. To na nich coraz częściej spoczywać będzie obowiązek zadbania o uciekających przed wojną.

Uchodźcy z Ukrainy masowo napływają do Norwegii. Obecnie powstaje tam średnio pięć nowych ośrodków recepcyjnych dla azylantów tygodniowo.- Będą w nich mieszkać ludzie, którzy chodzą do szkoły, korzystają z opieki zdrowotnej i stają się częścią codziennego życia – powiedziała minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl w rozmowie z Norweską Agencją Prasową (NTB).W ciągu jednego miesiąca, w sierpniu, powstało z kolei 28 nowych ośrodków przyjęć. – To duże liczby, a do tego dochodzi fakt, że w norweskich gminach już i tak mamy wiele tysięcy Ukraińców – dodała minister.Jak ostrzega, może być jeszcze trudniej. Sytuacja jest bowiem niepewna i nie wiadomo, ilu Ukraińców przyjedzie do Norwegii w przyszłości.

Wojna w Ukrainie. Uchodźcy napływają do Norwegii

Od prawie dwóch miesięcy napływa tam ponad 1000 Ukraińców tygodniowo. Podobnie wysoki poziom migracji odnotowano jedynie tuż po wybuchu rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku.Norwegia przyjmuje obecnie 60 proc. wszystkich ukraińskich uchodźców przybywających do krajów nordyckich. Choć Urząd ds. Imigracji (UDI) nie wie dokładnie, dlaczego tak wiele osób wybiera właśnie Norwegię, to jego dyrektor, Frode Forfang, wskazuje na pełny pakiet pomocy, jaki oferuje Oslo.- To zarówno to, co można dostać w Norwegii, czyli fakt bycia rezydentem i częścią programu wprowadzającego, jak i to, że ludzie w Norwegii bardzo wspierają ukraińskich uchodźców i ich witają. Prawdopodobnie jest to nieporównywane z pakietem obowiązującym w innych krajach – powiedział.Szacunki Krajowego Komitetu ds. Przyjęć i Osiedleń wskazują, że w przyszłym roku będzie zapotrzebowanie na 35 tys. miejsc dla uchodźców w Norwegii. Obecnie jeden procent populacji całego kraju to Ukraińcy.
Napływ uchodźców jest tak silny, że UDI zawiązuje nowe umowy na powstanie ośrodków recepcyjnych, w których początkowo będą mieszkać uciekający przed wojną. – Władze miejskie muszą być przygotowane na to, że mogą one powstać bez przeprowadzenia wcześniej dokładnej procedury lub dialogu – dodał szef Urzędu.

Norwegia: Uchodźcy z Ukrainy mają szybciej pójść do pracy

Norweski rząd chce zmodyfikować program wprowadzający dla przyjezdnych, aby więcej osób mogło szybciej zacząć pracę. Celem rządu jest to, aby Ukraińcy sami mogli się utrzymać. Organizacja Samorządu Lokalnego (KS) uważa, że te rozwiązania wzorowane są na modelu duńskim, w którym duży nacisk kładzie się na szybką aktywizację zawodową.

źródło: interia.pl