Koniec świadczeń dla Ukraińców? Rząd: przepisy po prostu wygasną

Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu, w Polsat News. Odniósł się do kwestii świadczeń dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. W programie „Gość Wydarzeń” poseł Artur Dziambor, kandydujący do Sejmu z list Trzeciej Drogi, stwierdził, że rząd prowadził wsparcie socjalne dla Ukraińców w Polsce „bez pomyślunku”. Do tej kwestii odniósł się rzecznik rządu.

– Myślę, że te przepisy nie zostaną przedłużone w dużej mierze. Tak mi się wydaje w tej chwili. (…) Teraz konflikt jest bardziej znany, wiemy jakie są linie sporu i jakie są możliwości pomocy międzynarodowej, cała społeczność międzynarodowa powinna się w szerszym zakresie zaangażować i tyle – dodał.Pamiętajmy o tym, że przepisy mają charakter czasowy i one wygasają na początku przyszłego roku. Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku. W tej chwili nie ma decyzji o przedłużeniu rzeczy, które są w ustawie – podkreślił Müller.

Kryzys zbożowy kładzie się cieniem na relacjach polsko-ukraińskich

Kością niezgody w relacjach polsko-ukraińskich jest kryzys zbożowy. Polska wprowadziła embargo na wwóz do naszego kraju zboża i produktów rolnych z Ukrainy. Nie dotyczy to towarów przewożonych w tranzycie np. do zachodnioeuropejskich portów morskich.

Choć Komisja Europejska zniosła unijne embargo, Polska wraz z Czechami i Słowacją postanowiły je przedłużyć. Władze w Kijowie zapowiedziały zaskarżenie tych jednostronnych decyzji do Światowej Organizacji Handlu.- Wspieramy Ukrainę przed napaścią rosyjską. To jest również kwestia naszego bezpieczeństwa. (…) Ale nie może być tak, że gdy są zagrożone nasze interesy gospodarcze czy rolne, że my się będziemy w jakiś sposób cofać przed taką presją moralną czy jakiegoś innego rodzaju, prawną. Podtrzymujemy swoje stanowisko. Skarga do WTO nie robi na nas wrażenia. Nie mamy zamiaru się cofać z tego embarga – dodał rzecznik rządu.

źródło: money.pl