Koniec noszenia maseczek? Minister podał termin

Kiedy ostatecznie zdejmiemy maseczki w przestrzeniach zamkniętych? Minister zdrowia podał datę, wraz z którą ostatecznie przestanie obowiązywać nakaz zakrywania nosa i ust.Minister zdrowia Adam Niedzielski, Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczek oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego Grzegorz Juszczyk w czwartek wzięli udział w konferencji prasowej, poświęconej obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce i perspektywie znoszenia restrykcji sanitarnych.

– Dziś mamy 8994 nowe przypadki zakażeń koronawirusem – ogłosił w czwartek Adam Niedzielski. – Wczoraj średnia liczba (przypadków zakażeń – red.) spadła poniżej 10 tysięcy, a biorąc pod uwagę ten dzisiejszy wynik, to średnia dzienna liczona w tygodniach spadła nawet poniżej 9 tysięcy – powiedział minister zdrowia.

Stwierdził też, że w ostatnim czasie rząd obserwował „jaki jest efekt gremialnego powrotu dzieci do szkoły” i „dużego napływu uchodźców”. Według ministerstwa, „oba te zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej”. Szef resortu zdrowia mówił też m.in., że „wariant omikron okazał się zdecydowanie mniej dolegliwy niż wariant delta, z którym mieliśmy do czynienia w poprzedniej fali”. Głos zabrał później Grzegorz Juszczyk. – Zespół ds. prognozowania epidemii prognozuje liczbę zakażeń i zgonów. Uwzględniając wszystkie zmiennie, takie jak powrót dzieci do szkół, ale także napływ uchodźców wojennych, u których poziom uodpornienia sięga nawet 80 procent – powiedział.

Koniec z maseczkami. Niedzielski podał datę

– Mimo dużej liczby zakażeń w V fali liczba hospitalizacji utrzymywała się poniżej 20 tysięcy – dodawał Niedzielski.

– Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych – obwieścił Niedzielski. Powiedział też, że bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych, jest tam obowiązek zakrywania twarzy. – W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie – podkreślił.Minister zdrowia zastrzegł również, że maseczki powinny być używane jednak w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi np. o duże skupiska ludzi. – Wtedy rekomenduję, by używać maseczek – dodał Niedzielski.

Od 28 marca 2022 r. przestanie obowiązywać także nakaz izolacji domowej i kwarantanny. – Od poniedziałku znosimy izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną – zapowiedział.Ministerstwo podkreśliło, że „pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu”.W trakcie konferencji ze strony dziennikarki WP padło pytanie dotyczące testowania pod kątem COVID-19 – czy testy nadal będą nieodpłatne? – Od 1 kwietnia będziemy zmieniali politykę testowania. Testy będą dostępne na zlecenie lekarskie, ale oczywiście w ramach tego zlecenia lekarskiego będą bezpłatne – odpowiedział Niedzielski.

źródło: wp.pl