KE przyznała miliardy ochronie zdrowia w Polsce

Komisja Europejska przyznała Polsce 12 mld zł na inwestycje w system ochrony zdrowia – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej (25 czerwca) po powrocie z Brukseli minister zdrowia Marian Zembala.

Barbara Więckowska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii resortu zdrowia zwróciła uwagę, że przyznane środki to równowartość niemal 20 proc. budżetu NFZ.

– Te pieniądze będą przeznaczone na inwestycje w taki sposób, żeby przekształcić nasz system zdrowia w bardzo nowoczesny, efektywny system, który będzie podążał ku wszelkim nowościom jeśli chodzi o leczenie pacjentów – powiedziała.

Wyjaśniła, że dzięki przygotowywanym mapom potrzeb zdrowotnych, środki unijne będą rozdzielone w taki sposób, żeby inwestować w te obszary, które istotnie przyczynią się do zmniejszania różnic, jeśli chodzi o dostępność do systemu ochrony zdrowia w Polsce.

– Inwestycje, które będą finansowane ze środków europejskich, będą przeznaczone na profilaktykę zdrowotną, na kształcenie kadr medycznych, na lekarzy, pielęgniarki i inne zawody medyczne, ale również na infrastrukturę, na rozbudowę, na przebudowę, na nowe inwestycje i na nowe wyposażenie szpitali, POZ i AOS – poinformował Michał Kępowicz, dyrektor Departament Funduszy Europejskich MZ.

Resort zdrowia przygotował dokument „Policy paper”, który przedstawia strategię działania na najbliższe siedem lat w zakresie obszaru ochrony zdrowia. -Ten dokument (…) łatwiej pozwala nam pokazać z jakich obszarów, z jakich środków, z jakich narzędzi możemy korzystać – wyjaśnił Zembala.

– Unia stawia wysokie wymagania, ale to jest też wyraz transparentności: skoro podatnik daje pieniądze, to chce żeby było bardzo przejrzyście, chce żeby te pieniądze nie zostały zmarnowane, chce także (…) wyrównywać obszary nierówności – to jest cecha wielkiej demokracji – powiedział szef resortu zdrowia.

– Warto niezależnie od ocen – czasem bardzo krzywdzących – zauważyć, że Polska medycyna (…) staje się medycyną coraz lepszą, pacjent powinien się czuć coraz bezpieczniejszy – dodał Zembala.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że wszystkie działania są prowadzone przy współpracy kilku resortów.

źródło: rynekzdrowia.pl