Kadrowa „miotła” dotarła do LOT-u. Jest nowa rada nadzorcza

Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT została odwołana – dowiedział się money.pl. Do jej składu powołano nowe osoby. W ich rękach jest decyzja, czy prezes narodowego przewoźnika Michał Fijoł, zachowa stanowisko, które objął rok temu. Zmiany w radzie nadzorczej narodowego przewoźnika nastąpiły w poniedziałek wieczorem, dotychczas jednak nie opublikowano komunikatu w tej sprawie. W nowej radzie nadzorczej Polskich Linii Lotniczych LOT zasiadają: Artur Zawadowski, Jan Wojcieszuk, Tomasz Ludwicki, Patrycja Zawadzka, Artur Lebiedziński.

Lebiedziński został powołany do rady na posiedzeniu pod koniec czerwca. W poniedziałek odwołano resztę dotychczasowego składu. Nowi członkowie 3 lipca uzyskali pozytywną opinię Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa. W odpowiedzi na pytania money.pl biuro prasowe LOT-u potwierdziło zmiany w radzie nadzorczej.

Jak dowiedział się money.pl, Lebiedziński objął także stanowisko prezesa Polskiej Grupy Lotniczej. Od końca maja na tym stanowisku był wakat, a do czasu rozstrzygnięcia konkursu pełnienie obowiązków rada nadzorcza powierzyła wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie.Wcześniej wymieniona została rada nadzorcza w Polskiej Grupie Lotniczej, która jest spółką-matką dla LOT-u. W wyniku tych zmian prezesem PGL-u przestał być Michał Fijoł, który od czerwca 2023 r. szefował obu spółkom. Zachował stanowisko prezesa LOT-u. Polskie Linie Lotnicze LOT w 2023 r. wypracowały ponad 1 mld zł zysku netto. Natomiast przychody ze sprzedaży wyniosły 10,121 mld zł. W tym czasie narodowy przewoźnik przewiózł ponad 10 mln pasażerów. W opublikowanym komunikacie poinformowano wówczas, że LOT „dobrze wykorzystał szanse, które w minionym roku pojawiły się przed branżą lotniczą i zakończył rok z rekordowymi wynikami”.

Zmiany kadrowe w PLL LOT. Prezes straci stanowisko?

Zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa rozpoczęły się w połowie grudnia po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska. Wówczas nadzór nad państwowymi spółkami objął Borys Budka jako minister aktywów państwowych.

W połowie maja ministrem aktywów państwowych został Jakub Jaworowski, zastępując Borysa Budkę, który wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego i uzyskał mandat. Spekulowano, że decyzje kadrowe ws. LOT-u mogły zapaść już pod koniec czerwca, wówczas jednak na posiedzeniu zaakceptowano sprawozdanie finansowe i powołano nowego członka rady nadzorczej. Fijoł został prezesem LOT w połowie czerwca 2023 r., zastępując zdymisjonowanego ponad pół roku wcześniej Rafała Milczarskiego. Z narodowym przewoźnikiem związany jest od 2016 r., wcześniej pracował dla niemieckich, szwajcarskich i francuskich grup wydawniczych. Jak pisaliśmy w money.pl, choć na „rynku” zbiera przychylne recenzje, już wtedy można było usłyszeć, że nowy prezes LOT wcale nie jest „bezpieczny”.

– Szanuję go za styl i wykonaną pracę, ale straci stanowisko. Borys Budka i Andrzej Domański zapowiadali porządki w państwowych spółkach. Chyba trzeba być naiwnym, aby zakładać, że nie dosięgną jednej z najbardziej widocznych spółek Skarbu Państwa – mówił wtedy money.pl menedżer z branży lotniczej.

Jak słyszymy od osób ze spółki, jeśli nowa rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT zdecyduje się na dokonanie zmian w zarządzie, może to zrobić w każdej chwili, nawet zwołując posiedzenie w formie telekonferencji.

źródło:money.pl