II i III stopień alarmowy w Polsce. Premier zdecydował

Stopnie alarmowe zostały przedłużone. Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające do 30 listopada 2023 roku obowiązywanie 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całej Polski oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające do 30 listopada 2023 roku obowiązywanie trzech stopni alarmowych. Chodzi o:

  • trzeci stopień alarmowy CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej,
  • drugi stopień alarmowy (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • drugi stopień alarmowy (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Stopnie alarmowe. Co oznaczają?

CHARLIE-CRP został wprowadzony po tym, aby przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. To wysoki stopień – trzeci z czterech możliwych.

Stopień alarmowy BRAVO drugiego stopnia został wprowadzony w związku z zaistnieniem zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem np. ataku terrorystycznego. Służby i administracja są zobowiązane do zachowania czujności.Wprowadzenie alarmów jest związane z zaostrzeniem konfliktu w Ukrainie. Pojawiają się obawy m.in. o liczne sabotaże i ataki hakerskie.

Stopnie alarmowe w Polsce. Na co zwrócić uwagę?

„Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń” – przypomina MSWiA.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopni alarmowych zależy również od czujności obywateli. „Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112” – apeluje resort spraw wewnętrznych.

źródło: wp.pl