Główny chirurg USA apeluje: przestańcie kupować i nosić maski ochronne!

„Przestańcie kupować maski!” – apeluje na Twitterze naczelny chirurg USA, dr Jerome Adams. Lekarz podkreśla, że maseczki chirurgiczne nie tylko nie zapobiegają zarażeniu się koronawirusem, ale, co gorsza, mogą zwiększyć ryzyko infekcji. O prośbie dr. Adamsa napisał m.in. CNN.

29 lutego naczelny chirurg Stanów Zjednoczonych, dr Jerome Adamsa, opublikował na Twitterze apel do wszystkich Amerykanów. Lekarz prosi, by obywatele zrezygnowali z używania maseczek chirurgicznych. To jego odpowiedź na informacje, że produkt ten znika z aptek i hurtowni, bo przerażeni ludzie – wierząc, że maseczki chronią przez zainfekowaniem SARS-CoV-2 – zaczęli masowo je wykupywać. W efekcie, ci, którym maseczki naprawdę są niezbędne, nie mają do nich dostępu lub jest on bardzo utrudniony.

W swoim tweecie dr Adams podkreślił, że maski nie chronią przed infekcją, za to ich brak stwarza ogromne ryzyko zdrowotne. Dlaczego? Chodzi o to, że personel szpitalny, który musi stosować maseczki podczas zabiegów, nie ma obecnie do nich dostępu. „Poważnie, ludzie. Przestańcie kupować maski! NIE są one skuteczne w zapobieganiu infekcji koronawirusem, ale jeśli pracownicy służby zdrowia nie będą ich stosować, opiekując się chorymi, naraża to ich i nasze społeczności na ryzyko!” – apelował.

Główny chirurg USA wskazał też najlepsze zabezpieczenia przed SARS-CoV-2. Są to : pozostawanie w domu w razie choroby, mycie rąk i zachowywanie higieny na co dzień. Dr Adams namawiał też do szczepień przeciw grypie, ponieważ „mniej pacjentów z grypą, to więcej zasobów do walki z koronawirusem”.

Jak przypomina CNN, pomimo apeli CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) i wiceprezydenta USA Mike Pence, którzy publicznie mówili, że maski nie chronią przed wirusem, spanikowani Amerykanie zaczęli masowo je wykupywać. Obecnie w sklepach w całym kraju brakuje tego produktu, a zamówienia przez internet w wielu przypadkach są niemożliwe.

Dr William Schaffner, profesor medycyny profilaktycznej w Vanderbilt University School of Medicine, tłumaczy to zjawisko próbą odzyskania kontroli nad sytuacją. – W obliczu epidemii koronawirusa czujemy się bezradni. Kupując maseczki i nosząc je, mamy wrażenie, że panujemy i nad sobą, i nad wirusem – powiedział CNN.

Jak chronić się przed koronawirusem? Zalecenia CDC

CNN przypomina najważniejsze zalecenia dotyczące zabezpieczeń przed infekcją SARS-CoV-2.

 • Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
 • Jeśli masz infekcję, zostań w domu
 • Podczas kaszlu lub kichnięcia, zakrywaj usta chusteczką, po czym natychmiast wyrzuć ją do śmieci
 • Często myj ręce mydłem i wodą (przez co najmniej 20 sekund), szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu
 • Jeśli mydło i woda są niedostępne, użyj ośrodka dezynfekującego do rąk na bazie alkoholu (min. 60 proc. alkoholu)
 • Czyść i dezynfekuj najczęściej dotykane przedmioty. Wystarczą zwykłe domowe preparaty do czyszczenia
 • Kiedy i jak używać maseczek ochronnych? Wytyczne WHO

Światowa Organizacja Zdrowia wskazała, kto i kiedy powinien nosić maseczki ochronne, w związku z zagrożeniem wywołanym przez koronawirusa oraz w jaki sposób ich używać. Oto najważniejsze wskazania.

 • Noś maseczkę jeśli kaszlesz lub kichasz (masz objawy infekcji dróg oddechowych)
 • Jeśli jesteś zdrowy, noś maseczkę, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji koronawirusem lub osobą już zakażoną
 • Maski są skuteczne tylko wtedy, gdy stosuje się je w połączeniu z częstym myciem rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu

Jak używać maseczki ochronnej

 • Przed założeniem maseczki, dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub środkiem dezynfekcyjnym
 • Zakładając maskę, dokładnie zakryj nią usta i nos, tak, aby nie było szpar pomiędzy maseczką a twarzą
 • Podczas używania maseczki, staraj się jej nie dotykać, a jeśli to ci się zdarzy – umyj ręce
 • Zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy poczujesz, że jest mocno zawilgocona
 • Po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku, nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci
 • Zdejmując maseczkę, nie dotykaj jej przodu, a po jej ściągnięciu, koniecznie umyj ręce.

źródło: onet.pl