Film Holland nagrodzony w Watykanie. „Otwierający serca widzów”

Przed kilkunastoma dniami „Zielona granica” została wyróżniona Specjalną Nagrodą Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Ma już też za sobą pierwszy, bardzo udany weekend w polskich kinach. Wkrótce wyruszy na podbój świata. Dramat Agnieszki Holland zostanie pokazany m.in. w Watykanie.Uroczysta projekcja „Zielonej granicy” w Stolicy Apostolskiej odbędzie się w Filmotece Watykańskiej w obecności wyższych rangą przedstawicieli duchowieństwa Kościoła katolickiego i Kościoła Apostolskiego. Na razie nie wiadomo, czy papież Franciszek też obejrzy polską produkcję. W projekcji weźmie na pewno udział Agnieszka Holland, która odbierze Nagrodę Specjalną Fuoricampo, która przyznawana jest każdego roku dla filmu „poruszającego ludzkie sumienia i otwierającego serca widzów”.

„Zielona granica” zaprezentowana zostanie także na prestiżowym festiwalu filmowym Tertio Millennio w Rzymie. Jest to jedyny festiwal na świecie, który powstał z inicjatywy papieża, a konkretniej z inicjatywy polskiego papieża Jana Pawła II. Impreza organizowana jest wspólnie ze Stolicą Apostolską.Budzący w Polsce ogromne kontrowersje dramat Agnieszki Holland został także doceniony przez środowisko katolickie w naszym kraju. Tomasz Terlikowski uważa, że to „ważna lekcja chrześcijaństwa w niełatwych czasach”. Z kolei dominikanin Tomasz Dostatni na blogu napisał, że „jest to film głęboko chrześcijański, ponieważ opowiada o przemianie zła w dobro”.W ostatnią niedzielę w kościołach w całej Polsce został odczytany też list papieża Franciszka skierowany do wiernych, w którym nawiązał on do obchodzonego po raz 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. „Konieczne jest to, by każdemu człowiekowi, każdej kobiecie, zagwarantowano możliwość tego, by przyjechać i żyć godnie w społeczeństwie, w którym się znajduje” – usłyszeli wierni w naszym kraju i poszli obejrzeć film w kinach. Przypomnijmy, że podczas premierowego weekendu „Zieloną granicę” obejrzało na dużym ekranie 137,4 tys. widzów (najlepszy wynik otwarcia polskiej produkcji w tym roku).

Jak podaje dystrybutor filmu Kino Świat „Zielona granica” wkrótce będzie wyświetlania w kinach w następujących krajach: USA, Japonii, Szwajcarii, Grecji, Ukrainie, Hiszpanii, Austrii, Litwie, Łotwie, Estonii, Bułgarii, Węgrzech, Islandii, Francji, krajach Beneluksu, Włoszech, Portugalii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Macedonii, Czarnogórze, Serbii, Słowenii, Czechach oraz Słowacji.

źródło: wp.pl