Dworczyk: nie ma na razie wolnych terminów szczepień przeciw COVID-19, bo brakuje szczepionek

– Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane poprzez infolinię, czy internet zostanie umówiony na szczepienie. Ale w tej chwili nie mamy wolnych terminów. To wynika z braku szczepionek – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w niedzielę (24 stycznia) podczas konferencji prasowej.

Minister Dworczyk przypomniał, że w poniedziałek (25 stycznia) rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19 osób 70+ w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Dworczyk: mamy ponad 3 mln osób zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia

– Jutro ważny dzień, zaczynamy szczepienia populacyjne. W ponad 5 tys. punktów w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia” – powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że – zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek – Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków. – I dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad 3 mln osób – powiedział, wskazując, że oznacza to, iż ” w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów”.

– W tej chwili nie mamy wolnych terminów. To wynika z braku szczepionek. Dlatego apelujemy do seniorów, aby jutro zostali w domach i nie szli do przychodni. Wszystkie terminy do marca zostały już zarezerwowane, wszystkie szczepionki zostały rozdysponowane – poinformował Dworczyk.

Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami, Polsce przysługuje liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie w najbliższym czasie 3,1 mln Polaków.

– Szczepionki, które dotrą do nas do 31 marca zostały już rozdysponowane – powiedział Michał Dworczyk

– Wiem, że część osób przyzwyczajona jest do tego, by samodzielnie zgłaszać się do przychodni, ale w dzisiejszych czasach to jest narażanie się osób starszych na kontakt z chorymi. Zostańmy w domu i wykorzystajmy inne możliwe kanały o których mówiłem – dodał.

Zapowiedział, że do końca marca zostanie zaszczepionych 3,1 mln osób. – Ale system, który stworzyliśmy pozwoliłby na zaszczepienie 11 mln osób. Niestety, brakuje nam szczepionek – przyznał Dworczyk.

– Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane poprzez infolinię, czy internet zostanie umówiony na szczepienie. Jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, to pracownicy infolinii zadzwonią do takiej osoby i zaproponują konkretny termin szczepienia – zapewnił.

– Od jesieni działa pod numerem 22 505 11 11 infolinia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniora. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy Cyfrowego Wolontariusza, który pomoże w e-rejestracji na szczepienie – powiedziała podczas niedzielnej konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg: pula szczepionek na razie się skończyła, ale będzie uzupełniana

Zapewniła, że mimo iż obecna pula szczepionek się skończyła, to będzie ona uzupełniana. – Ta pula w tym momencie jest wyczerpana, ale to nie znaczy, że nie będzie uzupełniona. Ona będzie za chwilę uzupełniona – powiedziała.Maląg.

Podkreśliła, że rząd nadal zachęca do zaszczepiania się przeciwko COVID-19. Zaapelowała jednak do seniorów, by ci, chcąc się zarejestrować nie wychodzili z domów do punktów szczepień, czy przychodni, lecz wykorzystali dostępne kanały do zapisania się.

– Są to całodobowa infolinia pod numerem 989, e-rejestracja, można też wysłać SMS na numer 664 908 556. Wówczas trzeba też podać swój PESEL oraz kod pocztowy miejsca. Kiedy będą już wolne miejsca na szczepienia, zgłaszające się osoby dostaną o tym informację – zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej.

źródło: rynekzdrowia.pl
foto: KPRM/Twitter