Bank N26 – niemieckie konto teraz w Polsce

Bank N26 jest jednym z najmłodszych direktbanków działających na rynku niemieckim. Chociaż powstał dopiero w 2013 roku, w ciągu 6 lat udało mu się zdobyć łącznie ponad 4 miliony klientów w 25 europejskich krajach i USA. Atrakcyjna oferta banku N26 czyni z niego naturalny wybór dla wszystkich Polaków będących w Niemczech.

To w chwili obecnej jedyny niemiecki bank umożliwiający otwarcie konta w Niemczech prowadzonego w Euro również dla osób zamieszkałych w Polsce, które nie posiadają czasowego lub stałego miejsca zamieszkania w Niemczech!

Bank N26 – nowoczesne konto bez opłat

Swą zawrotną popularność bank zawdzięcza bardzo atrakcyjnej ofercie rachunków bankowych dla osób prywatnych. Dewizą N26 (znanego wcześniej jako Number 26) jest udostępnienie konta stworzonego na smartfony, gdzie wszystkie operacje jak wykonywanie przelewów, bądź zakładanie lokat dostępne jest z poziomu aplikacji na telefon komórkowy. Oczywiście, klienci nadal mają możliwość kierowania swych kontem za pomocą online bankingu dostępnego na stronie internetowej. Co ważne, przelewy online SEPA (zarówno za pomocą aplikacji mobilnej jak i bankowości na stronie) są dla klienta całkowicie darmowe.

N26 – konto internetowe z kartami

Użytkownicy standardowego konta N26 otrzymują w pakiecie darmową kartę Mastercard, za pomocą której mogą dokonywać darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Niemczech (do pięciu wypłat na miesiąc jeśli na nasze konto wpływa co najmniej 1000 Euro miesięcznie, w innym wypadku trzy wypłaty miesięcznie) jak i na świecie. Na życzenie wydawana jest również darmowa karta Maestro, dzięki której będzie można zapłacić kartą również tam, gdzie nie są akceptowane karty kredytowe.

Mobilny Bank N26 – otwarcie konta

Aby otworzyć darmowe konto w banku N26, wystarczy kliknąć w odnośnik na naszej stronie, a następnie wypełnić formularz na stronie banku. WAŻNE: Jeśli posiadają Państwo czasowe lub stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec (nie ma konieczności posiadania meldunku), zachęcamy do podania niemieckiego adresu korespondencyjnego w formularzu o otwarcie. Umożliwi to Państwu uzyskanie dostępu do dodatkowych produktów N26 jak możliwość czasowego zadłużenia konta (dzięki atrakcyjnej linii kredytowej w ramach tzw. Dispokredit), dostęp do lokat oszczędnościowych N26 Savings oraz opcję wpłaty gotówki w ramach usługi CashN26 w wybranych placówkach handlowych w Niemczech.

Następnie, w celu aktywacji konta, należy dokonać weryfikacji danych osobowych za pomocą wideoczatu (w ramach rozmowy z konsultantem VideoIdent) lub (w przypadku kont otwieranych na polski adres) za pomocą foto-weryfikacji. Na koniec niezbędne jest przelanie na nowy rachunek środków pieniężnych w wysokości min. 10 Euro – dopiero wówczas nastąpi pełna aktywacja konta, a karta płatnicza N26 Mastercard zostanie wysłana na Państwa adres zamieszkania.

  1. Wypełnij wniosek o otwarcie konta N26 (nasze tłumaczenie znajdziesz tutaj).
  2. Zainstaluj aplikację N26 na swój smartfon, a następnie w rozmowie wideo potwierdź dane osobowe. W przypadku otwarcia konta N26 na polski adres, poproszeni zostaniemy o foto-identyfikację, gdzie konieczne będzie wykonanie zdjęć dowodu osobistego lub paszportu. Po weryfikacji tych danych (może to potrwać od kilku dni roboczych do tygodnia) otrzymasz dostęp do naszego konta.
  3. W celu pełnej aktywacji nowego konta, przelej na nie dowolne środki pieniężne w wysokości co najmniej 10 EUR. W zleceniu przelewu wykorzystaj numer konta IBAN podany dla Twojego konta N26, zaczynający się od liter DE. Kiedy pieniądze znajdą się na koncie, na adres podany w rejestracji zostanie wysłana karta do konta N26 Mastercard.

W naszym oddzielnym poradniku przeczytasz, jak otworzyć konto N26 w Niemczech krok po kroku !

Jeśli poszukują Państwo szczegółowych informacji odnośnie kont bankowych w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem: Konto bankowe w Niemczech.

CASH 26 – wpłaty i wypłaty gotówki w sklepach

Każdy klient N26 zamieszkujący w Niemczech, który otworzył swoje konto N26 na niemiecki adres, ma również możliwość skorzystania z usługi CASH 26, dostępnej w ponad 11,5 tys. punktów na terenie Niemiec. Umożliwia ona wypłatę gotówki z konta bezpośrednio w sklepie, bądź wpłatę gotówki na konto (za usługę pobierana jest prowizja w wysokości 1,5% wpłacanej kwoty). W tym celu wystarczy wybrać funkcję Cash 26 w aplikacji mobilnej N26, a następnie wskazać żądaną usługę – wpłatę bądź wypłatę gotówki. Wygenerowany przez aplikację kod do zeskanowania należy okazać kasjerowi.

Usługa dostępna jest w punktach handlowych współpracujących z N26. Należą do nich sieci: REWE, Real, Penny, Rossmann, dm, BUDNI, Ludwig, Eckert, ON Express, Adam’s, Barbarino oraz mobilcom-debitel.

N26 w Polsce – płatności i wypłaty gotówki

Karta Mastercard wydawana przez bank N26 akceptowana jest w Polsce we wszystkich punktach handlowych przyjmujących płatności kartami ze znakiem Mastercard. W niektórych sklepach zostaną Państwo zapytani, czy rozliczenie ma odbyć się w złotówkach czy po zaproponowanym kursie Euro. We wszystkich przypadkach zalecamy wybranie płatności w PLN.  Bank N26 przewalutuje transakcję po aktualnym kursie bez dodatkowych prowizji, dzięki czemu kwota pobrana z Państwa konta będzie niższa niż proponowana przez operatora transakcji bezgotówkowych.

Podobnie sytuacja wygląda przy wypłacie gotówki z bankomatów. Co prawda w przypadku darmowej wersji konta N26 bank pobiera prowizję za przewalutowanie w wysokości 1,7% wypłacanej sumy, kwota ta jednak będzie z dużym prawdopodobieństwem niższa niż ukryta prowizja w kursie proponowanym przez operatora bankomatu za bezpośrednie rozliczenie w Euro. Bank N26 nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za wypłaty, nieważne z którego bankomatu w Polsce akceptującego karty Mastercard skorzystamy.

Przelew gotówki z Polski do Niemiec na konto N26

Posiadacz konta N26 otrzymuje pełnowartościowe niemieckie konto bankowe z przypisanym do niego numerem IBAN. W przypadku przelewu środków pieniężnych z polskiego konta, bank w Polsce będzie traktował transakcję jako typowy przelew zagraniczny, obarczony opłatami zgodnymi z cennikiem, sięgającymi niekiedy kilkudziesięciu złotych.

Aby uniknąć wysokich opłat, wystarczy skorzystać z internetowych serwisów wymiany walut. Po rejestracji użytkownicy mają zazwyczaj możliwość doładowania konta zwykłym przelewem w PLN, a następnie wymianą wskazanej kwoty na Euro i dokonanie jej przelewu na wskazane konto (tutaj należy podać numer IBAN konta N26, które otrzymamy po aktywacji konta).

Aby móc szybko porównać ofertę takich serwisów i sprawdzić, ile pieniędzy trafi na nasze zagraniczne konto, zachęcamy do skorzystania z polskojęzycznego serwisu przelewów online TransferGo. Wystarczy wpisać kwotę w PLN, jaką chcemy wysłać na konto w Niemczech i zobaczyć, jaka kwota Euro ostatecznie na nie trafi. Oczywiście, istnieje również możliwość przelania pieniędzy z Niemiec do Polski.

N26 a Revolut – porównanie różnic

Oferta N26 bardzo często porównywana jest z ofertą kont bankowych Revolut, dostępnych zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Chociaż warunki użytkowania obu kont bankowych są bardzo podobne, istnieją znaczące różnice o charakterze prawnym, mogącym mieć wpływ na bezpieczeństwo naszych oszczędności.

Wraz ze zbliżającym się terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, działający w oparciu o brytyjską licencję Revolut stanął w obliczu konieczności zdobycia europejskiej licencji bankowej umożliwiającej kontynuowanie działalności w UE również po Brexicie. W grudniu 2018 r. ogłoszono, że Revolut udało się otrzymać licencję bankową na Litwie. Oznacza to, że w przyszłości Revolut będzie de facto bankiem zarejestrowanym na Litwie podlegający kontroli tamtejszego nadzoru bankowego. W przypadku bankructwa, oszczędności znajdujące się na kontach Revolut objęte będą gwarancjami funduszu bankowego na Litwie.

Bank N26 działa natomiast w oparciu o niemiecką licencję bankową, obejmując swych użytkowników gwarancjami niemieckiego funduszu bankowego. Podlega on również kontroli niemieckiego nadzoru bankowego, gwarantującego poprawne działanie instytucji. W przypadku jakichkolwiek problemów lub upadłości N26 to fundusz gwarancyjny w Niemczech będzie odpowiedzialny za zwrot oszczędności znajdujących się na kontach N26.

źródło: hype.pl