Australijscy Żydzi krytykują Izrael za wybór ministra zdrowia

Społeczność żydowska w Australii skrytykowała wyznaczenie Ja’akowa Litzmana na ministra zdrowia. Litzman jest podejrzewany o udzielenie wsparcia Malce Leifer, której ekstradycji domaga się Australia, w związku z 74 zarzutami molestowania seksualnego, jakiego miała się dopuścić.

Litzman został wyznaczony na ministra zdrowia 29 grudnia. W przeszłości był już ministrem zdrowia w rządzie Beniamina Netanjahu w latach 2015-2017.

W liście otwartym do premiera Izraela Jeremy Leibler, przewodniczący Syjonistycznej Federacji Australii, nazwał wybór Litzmana na ministra zdrowia „policzkiem dla społeczności żydowskiej w Australii i dla Australijczyków”, a także dla ofiar domniemanego napastowania seksualnego.

Malka Leifer miała wielokrotnie dopuścić się napaści seksualnych w czasie, gdy była nauczycielką i dyrektorką ultraortodoksyjnej szkoły religijnej w Melbourne. Do Izraela wróciła w 2008 roku. Kiedy pojawiły się oskarżenia pod jej adresem została aresztowana w 2014 roku. Proces ws. jej ekstradycji do Australii krytycy postępowania nazwali jednak farsą.

Litzman został oskarżony o to, że dopuścił się w tej sprawie oszustwa. Jako wiceminister zdrowia miał naciskać na pracowników resortu, aby wypaczali badania psychiatryczne Leifer na jej korzyść. Izraelska policja rekomenduje postawienie Litzmana w stan oskarżenia, jednak nowy minister zdrowia zaprzecza, jakoby złamał prawo.

Społeczność żydowska w Australii wielokrotnie krytykowała podejście władz Izraela do sprawy Leifer.

źródło: rp.pl