Alarm w całym Kijowie. To jest historyczna wizyta

Poniedziałek to 362. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Josephie Bidenie, witaj w Kijowie!” – napisał Wołodymyr Zełenski, publikując zdjęcie z amerykańskim przywódcą. To pierwsza podróż Bidena do Ukrainy od początku wojny na pełną skalę. W trakcie wizyty rozległy się syreny alarmowe. Rosjanie poderwali uzbrojone w naddźwiękowe pociski samoloty MiG-31. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Prezydent USA Joe Biden przybył do Kijowa – przekazał na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Historyczna wizyta nie była wcześniej zapowiadana. W sieci pojawiły się nagrania, na których Biden spaceruje wraz Zełenskim ulicami ukraińskiej stolicy. Prezydent USA ogłosił w Ukrainie ogromny pakiet pomocy wojskowej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że chce „pokonania” Rosji przez Ukrainę, ostrzegł jednak tych, którzy chcą przede wszystkim jej „zmiażdżenia”. Na te słowa zareagowała już Ukraina.

Kijów od kilku tygodni intensywnie naciska na kraje Zachodu w sprawie dostarczenia myśliwców. W wywiadzie udzielonym stacji ABC amerykański sekretarz stanu tonował optymizm w tej sprawie.

Czeczeński lider Ramzan Kadyrow, choć – jak wynika z doniesień Instytutu Studiów nad Wojną – nie wsparł Jewgienija Prigożyna w starciu z rosyjskim resortem obrony, to jednak nadal jest jego sojusznikiem. W ostatnim wpisie na swoim kanale w Telegramie wychwalał zasługi najemników z Grupy Wagnera i zdradził, że ma zamiar sam stworzyć prywatną firmę wojskową.
Rosja może wzmocnić szantaż jądrowy przed przyszłotygodniową wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Europie, aby udaremnić tę wizytę i osłabić wsparcie dla Ukrainy – ocenił w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy.

źródło: wp.pl