To już oficjalne. NIK zawiadomi prokuraturę w sprawie Pawła Borysa

Po kontroli rządowej tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców NIK przygotowuje zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o działania prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju – poinformowała NIK. Jest już oficjalna odpowiedź rządowego Funduszu. W ocenie NIK pomoc państwa udzielona przedsiębiorcom w latach 2020-2021 była „źle zaprojektowana, a do tego bez nadzoru i bez kontroli”. Rząd powierzył Polskiemu Funduszowi (PFR) kierowanemu przez Pawła Borysa zarządzanie tarczami antykryzysowymi.

Protest przed Sejmem. Ukraińcy domagali się interwencji

Grupa Ukraińców protestowała przed Sejmem. Chcieli zwrócić uwagę na sytuację przewoźników na granicy. „Blokada zabija” – brzmiał jeden z trzymanych transparentów. „Polacy i Ukraińcy, my się kłócimy, a Rosja to wykorzystuje” – napisano na innym. Protestujący przekazali list od ukraińskich transportowców do marszałka Szymona Hołowni oraz posłów.

Pfizer konta Polska. Już po pierwszej rozprawie, w innych krajach też wrze

Farmaceutyczny koncern Pfizer pozwał Polskę za brak odbioru i zapłaty za 60 mln dawek szczepionek na Covid-19, żądając z tego tytułu zapłaty ok. 6 mld zł od naszego kraju. We wtorek w Brukseli odbyła się pierwsza rozprawa w tym procesie – pisze portal Politico.eu, który zauważa też, że Polska nie jest jedynym krajem pozwanym przez Pfizera w związku z dostawami szczepionki Comirnaty.Rozprawa przed brukselskim sądem pierwszej instancji była krótka, a obie strony zgodziły się odroczyć sprawę do 30 stycznia – podaje Politico. Dodajmy, że proces odbywa się w Brukseli, ponieważ kontrakt na wspólne zakupy szczepionek przez państwa członkowskie Unii Europejskiej – wynegocjowany z Pfizerem przez Komisję Europejską – został zawarty zgodnie z przepisami prawa belgijskiego.

650 osób studiuje medycynę na kierunkach bez pozytywnej opinii PKA. Państwo oszukuje przyszłych lekarzy i pacjentów?

Niższa jakość kształcenia to niższa wiedza i umiejętności lekarzy, a to przełoży się na bezpieczeństwo pacjentów. Ponadto nosi to znamiona oszukania młodych ludzi, którzy mogą się poczuć oszukani tym, że państwo, które powinno być gwarantem jakości, otwiera kierunki niedostawane do standardów kształcenia – mówił Sebastian Goncerz podczas konferencji Porozumienia Rezydentów. 1 grudnia odbyła się organizowana przez Porozumienie Rezydentów konferencja “Degradacja kształcenia w liczbach”.

Europosłanka nie żyje. Żądała ujawnienia korespondencji między Pfizerem a Brukselą

Nie żyje Michèle Rivasi. Europosłanka ostatnie lata poświęciła aferze „Pfizergate”. Polityczka naciskała na upublicznienie wiadomości wysyłanych pomiędzy przewodniczącą Komisji Europejskiej a dyrektorem generalnym Pfizera.Michèle Rivasi zmarła w wyniku zawału serca w drodze do Parlamentu Europejskiego – poinformował portal Euractiv. Miała 70 lat. Francuska polityczka zasiadła w Parlamencie Europejskim z ramienia Zielonych od 2009 roku. Rivasi była szczególnie zaangażowana w walkę przeciwko umowie o wolnym handlu UE-Mercosur. Sprzeciwiała się również stosowaniu pestycydów, w tym glifosatu.Posłanka w ostatnich latach zajmowała się aferą „Pfizergate”.

Polska utonie w śniegu. Przed nami długotrwała śnieżyca. Wiemy, gdzie będzie najgorzej

Zima nie daje za wygraną. Choć dziś za oknami mamy nieco więcej słońca, jest to tylko przysłowiowa cisza przed burzą. Już pod koniec tygodnia przez kilka województw przetoczą się silne śnieżyce. Miejscami może spaść nawet 15-30 cm śniegu, a punktowo jeszcze więcej, co może spowodować utrudnienia na drogach. Zobacz, które regiony muszą przygotować się na największe załamanie pogody.Intensywne opady sprowadzi nam niż z południa Europy. Takie układy słyną z tego, że zawierają w sobie dużo wilgoci i towarzyszy im spora różnica temperatury. Nie inaczej będzie tym razem. Podczas gdy my szykujemy się na śnieg i mróz, to na Bałkanach słupki rtęci poszybują aż do 20 st. C!